10 uporabnih nasvetov za SEO optimizacijo video blogov
Optimizacija objav na spletu je ima vse večji pomen, če želimo doseči čim več potencialnega občinstva. Vsak dan se na spletu pojavi na tisoče novih video posnetkov, ki hitro prikrijejo vašo zadnjo objavo. Na YouTubu si obiskovalci dnevno ogledajo več kot 4 milijarde video posnetkov. Pa je vaš video posnetek med ogledanimi?
Če nameravate izboljšati uvrstitev na iskalnikih z objavo video posnetkov na YouTube, je to odlična marketinška strategija. Ne samo, da ima avdio-vizualno sporočilo veliko močnejšo sporočilno moč, kot ostala vrsta sporočil, temveč imamo z objavo video posnetkov na spletni strani tudi boljše izhodišče na spletnih iskalnikih (google). YouTube ima velik vpliv na SEO optimizacijo in »uvrstitveno« lestvico v iskalnikih.
»YouTube je drugi največji iskalnik po Googlu. Vsak mesec ga obišče več kot 800 milijonov gledalcev.«
Kako na YouTubu uvrstite svoj video posnetek?
Pri razvrščanju video posnetka na YouTube se ne moremo zanašati samo na razvrstitev v pravilno področje in na ključne besede, ko gre za optimizacijo. Obstajajo različna področja, ki jih je potrebno upoštevati. Ne obstaja natančna hierarhija, kateri podatki imajo največjo težo. V nadaljevanju so navedena nekatera področja, na katera se je dobro osredotočiti, pri optimizaciji video posnetkov, ki jih objavljate na YouTubu.
- Označevanje (Flagging);
- Število in pogostost ogledov (Views and frequency);
- Všečkanje (Likes and dislikes);
- Posredovanje oz. deljenje videa (Shares);
- Naročnik kanala (Subscribers);
- Komentarji (Annotation linking);
- Dodano med priljubljene (Favorites).
Rangiranje v iskalnikih torej ni odvisno samo od enega določenega področja, ampak od celote. Veliko lahko naredite, če ste kreativni in unikatni pri kreiranju naslovov. Držite se pravil pri ključnih besedah in oznakah (tags).
Pri objavljanju video posnetkov se na začetku fokusirajte na nekatera področja, ki bodo pozitivno vplivala na vaše rangiranje na YouTubu.
1. Ime datoteke (file name): prva stvar ki jio morate narediti, preden objavite vaš video, da se ujemata naslov videa in ime datoteke, ter da vsako besedo ločite z vejico. To je osnova optimiziranja, ki se začne že na začetku. Nikar ne uporabljajte šumnikov v imenih datotek in naslovih.
2. Ključne besede (Keywords): Ključne besede naj pomagajo prepoznati vsebino video posnetka, zato je izbor besed zelo pomemben. Šumnikov pri pisanju ključnih besed ne uporabljajte. Ključne besede je dobro vključiti tudi v naslov in v ime datoteke video posnetka.
3. Naslov videa (Video Title): Kot sem že omenil, v naslov video posnetka je potrebno vključiti tudi ključne besede ki se navezujejo na vsebino videa. To vam daje večjo možnost zadetkov v iskalniku. Naslov naj ne vsebuje več kot 50 znakov. Naslov naj bo zanimiv za gledalce in naj jih motivira k ogledu vašega video posnetka. Naslov naj bo takšen, da ga je možno enotavno najti med miljoni videoposnetki, ki prav tako tekmujejo za pozornost gledalcev.
4. Opis videa (Video Description): Skupaj s privlačnim naslovom morate izdelati tudi privlačen opis video posnetka. Opis naj bo napisan tako, da vzbudi radovednost pri obiskovalcih in s tem povečate verjetnost, da se bo obiskovalec odločil za ogled prav vašega video posnetka. Za boljšo optimizacijo video posnetka, je priporočljivo, da ves čas dopolnjujete in popravljate opis s ključnimi besedami. Za opis videa imate na voljo 160 znakov. V opis video posnetka vključite tudi povezavo do vaše spletne strani in vaše strani na družbenih omrežjih.
5. Pripisi (Annotations): Video-pripisi je zelo zanimiva in uporabna funkcija za dodajanje interaktivnih komentarjev na vaš video posnetek, ki jo ponuja YouTube. S to funkcijo lahko videu dodate komunikacijske oblačke, beležke, komentarje v ospredju, naslove, povezave na spletno stran itd… Čeprav so nekateri mnenja, da ta funkcija ni primerna za profesionalno rabo, pa vendar ima svoje prednosti in koristi. Pripis k videu pa je seveda zelo uporabna funkcija, da povabimo gledalce k ogledu naslednjega dela videa ali kakšen drug naš video. Uporabno je tudi, da gledalca povabimo oz. mu omogočimo direktno k vpisu na naš kanal (Subcribe).
6. Oznake in Kategorija (Tags, Categories): Pri prenosu video posnetka na YouTube, izberite ustrezno kategorijo, ki najbolje sovpada z njegovo vsebino. Ne pozabite na oznake (tags), ki pripomorejo k boljšemu iskanju. Z osnakami ali »tagi« boste najbolje ločili vaš video posnetek od ostalih pod isto kategorijo. Na primer, če ste marketinška agencija, boste vpisali naslednje oznake: agencija, marketing, oglaševanje, itd… Pri oznakah nikar ne uporabljajte šumnikov.
7. Izdelajte svoj kanal (channel): Za promocijo svojega podjetja, blagovne znamke, izdelka ali storitve, si kreirajte lasten YouTube kanal. Preko tega kanala boste lažje vzpostavili interakcijo s svojim občinstvom, prav tako boste imeli na svojem kanalu zbor vseh vaših video posnetkov. YouTube kanal lahko vizualno prilagodite celotni grafični podobi vašega podjetja in tako še bolj približate svoje podjetje vašim gledalcem.
8. Izdelajte lastno »play listo«: Kot administrator vašega YouTube kanala, lahko tudi kreirate lastno »play listo« oz skupino YouTube video, ki jih priporočate v ogled. Če bo obiskovalce všeč vaš YouTube kanal, se bo z veliko verjetnostjo tudi vpisal v play listo. Vpisani uporabniki bodo prejeli obvestilo, vsakič, ko boste v play listo dodali nov video posnetek. Tako bodo vedno na tekočem o vseh vaših objavah. V play listo lahko vključite tudi video posnetke drugih avtorjev, ne samo svojih videov.
9. Opremite video posnetke z »Snippeti«: Obogateni delčki ali snippeds so strukturirani podatki, da upravljalci strani lahko dodajajo video na ssvoje obstoječe HTML. S tem omogočamo iskalnikom lažje razumevanje podatkov, ki so navedeni na vsaki spletni strani, tako bodo uporabniki lažje našli iskane vsebine. S tem ne boste samo povečali število ogledov vaših video posnetkov, ampak boste omogočili vašim gledalcem lažje iskanje za video posnetki s podobno vsebino.
10. Profil na družbenih omrežjih: Posredovanje (sharing) video ni omejeno samo na YouTube kanal. Zelo učinkovito je tudi, da vaše video posnetke delite ali »šerate« tudi na družbenih omrežjih, kot so Facebook, Google+, Twitter, Instagram itd.. Povezave na druga družbena omrežja so lahko izhodišče, da vas bodo obiskali na vašem YouTube kanalu. Večje število URL povezav na vaš YouTub kanal in vašo spletno stran, ko boste imeli na spletu, večja je verjetnost, da vam pripelje nove gledalce.
Ste še v dvomih, ali bi uporabili YouTube v vaši marketinški strategiji?
YouTube je uporabno marketinško orodje, s katerim si lahko bistveno izboljšate vašo pozicijo v iskalnikih in s tem še število ogledov vaših video posnetkov.
Pripravil:
Uroš Ledinek, mag.