6 ključnih dejavnikov pri načrtovanju strategije digitalnega marketinga
Marketinška strategija je načrt ukrepov, s katerimi podjetje doseže želeno ciljno skupino. Ko si podjetje določi svojo ciljno skupino za trženje svojih izdelkov ali storitev, mora raziskati ali pridobiti demografske značilnosti ciljne skupine potencialnih kupcev. Potrebno je ugotoviti, kako boste na najbolj učinkovit način dobili njihovo pozornost. Iz vsakdanjega življenja vemo, da se posamezne skupine ljudi različno vedejo, imajo različne interese, cilje in potrebe. Vse to je potrebno upoštevati pri načrtovanju marketinške strategije.
Pri načrtovanju strategije digitalnega marketinga, je potrebno upoštevati šest ključnih komponent.
1. Določitev ciljne skupine in trga
Več podatkov in informacij, ko imamo o ciljni skupini, uspešnejše bomo lahko načrtovali strategijo trženja, ki bo prilagojena posamezni ciljni skupini glede na njihove navade, potrebe, stil življenja, kako jih bomo najlažje dosegli, itd… Na primer, če smo si za ciljno skupino izbrali mladino, jih bomo lažje dosegali preko družabnih omrežij in mobilnih aplikacijah, kot po tradicionalnih vrstah medijev (radio, TV, časopisi,…)
2. Določitev realnih in merljivih ciljev
Ne glede na to, kaj planiramo, si je potrebno postavljati realne in merljive cilje. Pri določanju in planiranju ciljev v marketingu je potrebno prav tako upoštevati pravilo, da si postavimo dosegljive in merljive cilje. Če si postavimo previsoke cilje in jih ne bomo dosegli, bo to zelo slabo vplivalo na našo motivacijo. Prav tako, če si ne bomo postavili merljivih ciljev, bomo zelo težko ocenili, kako uspešni smo pri njihovem doseganju.
Če si zastavimo za cilj, povečanje tržnega deleža ali povečanje prodaje, je to težko oceniti, kako uspešni smo bili. Če pa si zastavimo bolj merljive cilje, na primer, povečanje tržnega deleža za 5% ali povečanje prodaje za 20% v letu 2016, je možno na koncu leta natančno ugotoviti, kako uspešni smo bili pri doseganju teh ciljev. Tako merljive cilje je tudi lažje planirati in jih postaviti v izvedljiv časovni načrt.
3. Določitev proračuna za marketing in trženje
V marketinško strategijo je potrebno vključiti tudi določitev proračuna, ki ga bomo potrebovali za izvajanje aktivnosti. Brez ustreznega proračuna, lahko brezglavo porabimo preveč denarja, ali zaradi pretiranega varčevanja izgubljamo priložnosti.
4. Učite se iz rezultatov in izkušen
Učinkovite marketinške strategije se razvijajo skozi čas. Če podjetje s svojo strategijo ne doseže zastavljenih ciljev, se mora iz tega nekaj naučiti. Vedno je potrebno ugotoviti, kaj smo naredili narobe in kaj dobro. Tako bomo pri načrtovanju strategij v prihodnje veliko bolj previdni in racionalni. To je tudi eden od razlogov, zakaj je postavljanje merljivih ciljev tako pomembno.
5. Določitev namena za marketinško strategijo
Namen marketinške strategije je odvisen od tega, kaj želimo z njo doseči. Če imamo za cilj povečanje prepoznavnosti blagovne znamke, je strategija popolnoma drugačna, kot če želimo povečati prodajo za 20% v poslovnem letu. Z dobro zastavljeno strategijo je mogoče doseči vsak cilj.
6. Različne vrste marketinških strategij
Pristop pri načrtovanju marketinške strategije vedno enak. Pri vsaki strategiji je potrebno določiti ciljno skupino, merljive in realne cilje ter proračun. Cilji strategije so lahko popolnoma različni. Glede na zastavljene cilje je potrebno uporabiti različne vrste strategij. Na primer, pri strategiji za povečanje prepoznavnosti blagovne znamke ali podjetja je popolnoma drugačna, kot pri strategiji plasiranja novega izdelka na trg.
Pripravil:
Uroš Ledinek, mag.