"Brezplačen" marketing

8 načinov za brezplačni marketing

Ste se kdaj vprašali, kako bi lahko tržili svoj izdelek ali storitev, ne da bi za to potrebovali veliko denarja?

V praksi je največkrat tako, da za marketing porabimo veliko denarja. Porabljena sredstva za marketing velikokrat ne opraviči visokih stroškov, glede na rezultat, ki smo ga dosegli. Obstajajo tudi možnosti marketinga, ki vas ne bodo stali celega premoženja. Namesto denarja, boste v marketing morali vložiti nekoliko več svojega čas, znajdljivosti in kreativnosti.

Marketing brez visokih stroškov je še posebej primeren za »start up« podjetja, torej za mlada podjetja, ki se šele prebijajo na trg. V nadaljevanju vam predstavljamo nekaj idej za »brezplačni« marketing:

1. Mreženje na poslovnih dogodkih

Udeležujte se različnih poslovnih in družbenih dogodkov, kjer boste srečevali potencialne kupce vaših izdelkov in storitev ter potencialne poslovne partnerje. Udeležujte se na primer poslovnih dogodkov, ki jih organizirata Gospodarska zbornica in Obrtna zbornica. Navezujte stike z udeleženci ter izmenjujte poslovne vizitke. Zberite čim več kontaktov. Vsakemu od zbranih kontaktov pošljite mail ali jih pokličite po telefonu. Dogovorite se srečanje ali poslovno sodelovanje. To je najbolje narediti v roku 5-10 dni po dogodku, ko je kontakt še svež in se vas bodo osebe še spomnile.

2. Izdelajte uporaben letak (flyer)

Pripravite preprost letak, na katerem predstavite neko potrebo ali rešitev, ki jo vaš izdelek ali storitev nudi. Na primer, če ste masažni studio, lahko napišete rešitev ali vajo, kako ublažiti bolečine v vratu. Nato predlagate še terapevtsko masažo, ki jo ponujate v vašem salonu.
Na letak lahko dodate tudi darilni bon ali kupon s popustom in s tem spodbudite potencialne kupce, da vas poiščejo. Zelo pomembno je, da na letaku ne pišete na veliko o svojem podjetju, itd.. letak mora biti zanimiv, sicer ga prejemniki ne bodo niti pogledali.
Ne pozabite na letak dodati vaše kontaktne podatke (telefonsko številko, e-mail naslov, naslov spletne strani, naslov FB profila), kjer vas bodo lahko stranke našle.

4. Ustvarite si profile na družbenih omrežjih

Digitalne tehnologije prav tako omogočajo veliko možnosti za marketing in oglaševanje vaših izdelkov in storitev. Skoraj ga ni podjetja ali podjetnika, ki nima odprtega profila na katerem od popularnih družbenih omrežji, kot so: Facebook, Google+, Twitter, LinkedIn, Instagram, Pinterest, in seveda Youtube). Ko si postavljate profil na katerem od družbenih omrežji, je zelo pomembno, da si najprej zastavite strategijo in določite ciljno skupino kupcev. Več kot 90% podjetij in podjetnikov oglašuje preko različnih družbenih omrežji.

5. Udeležba na javnih dogodkih

Tudi javnih dogodkov se udeležujejo vaši potencialni kupci in poslovni partnerji. Sodelujte na javnem dogodku in udeležencem predstavite kakšno rešitev ali z njimi delite znanje, ki bo povezano z vašim izdelkom ali storitvijo. Na primer: Kar niste vedeli o tem in onem (navezujoč na vašo dejavnost, izdelek, storitev). To je odličen način, da bodo vaši potencialni kupci opazili, da ste kompetenten na svojem področju in tako imate priložnost za poslovno sodelovanje.

6. Vključite se v društva in združenja

Zelo priporočljivo je, da se vključujete v različna društva in združenja. Na takem mestu so združeni strokovnjaki z vašega področja, vaši potencialni kupci, partnerji in konkurenti. Tovrstna združenja vam nosijo tudi določene ugodnosti, kot so cenejša izobraževanja, cenejše oglaševanje, itd..

7. Sodelujte z regionalnimi časopisi in drugimi mediji (radio, TV)

Zagotovo ste strokovnjak s svojega področja in imate veliko znanja ter izkušenj. Zakaj nebi tega delili še z drugimi. Če imate žilico za pisanje, lahko za lokalni časopis pišete članke, bloge, itd. Tako ste si zagotovili brezplačno oglaševanje, prav tako boste pridobili na prepoznavnosti in na verodostojnosti. Lokalne časopise in ostale medije prav tako spremljajo vaši potencialni kupci in partnerji. Seveda vas spremlja tudi konkurenca, zato je pomembno, da ste strokovni, verodostojni in unikatni.

8. Skupno vlaganje (Joint-ventures)

Povežite se z vašimi poslovnimi partnerji za skupni nastop na trgu in si delite stroške. Podjetja se združujejo v skupnih akcijah, vendar ohranjajo svojo lastno identiteto in blagovno znamko. Na primer če ste proizvajalec programske opreme za podjetja, se povežite z računovodskim servisom in skupaj oblikujte oglaševalsko akcijo. Korist bo obojestranska. Podjetjem in podjetnikom boste v enem ponudili več koristi in rešitev v enem, tako si boste vsi prihranili čas in denar.

Zagotovo se vam je ob zgoraj navedenim porodila že kakšna ideja. Marketing z uporabo teh metod oglaševanja ne bo povzročal finančnih težav, stal pa vas bo nekaj časa in energije, ki jih je potrebno vložiti v uspešno izvedbo. Saj poznamo stari rek, brez nič ni nič.

Pripravil:
Uroš Ledinek, mag.